Festival Krumlov se bude odehrávat kromě města i na dvou místech mimo něj

České Budějovice 10. července (ČTK) - Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se letos zaměří na několik výročí, nejen hudebních. Připomene 200 let od narození Bedřicha Smetany rakouského skladatele Antona Brucknera a 460 let od narození anglického dramatika Williama Shakespeara. Zájemce pozve do festivalové zóny. Koncerty budou po celém městě, ale i v kostele Svatý Kámen na česko-rakouské hranici nedaleko Dolního Dvořiště a v Lipně nad Vltavou na Molu Lipno. Novinářům to dnes řekli zástupci hudebního festivalu a města.

Festival se připojil k Roku české hudby, a tak připomene 200. výročí Smetanova narození hned úvodním koncertem v pátek 12. července. Smetanovo dílo pak zazní 1. srpna v kostele Svatý Kámen, kde na společném koncertu vystoupí linecký sbor Hard-chór a český Kühnův smíšený sbor. Zároveň uvedou dílo rakouského skladatele a varhaníka Antona Brucknera.

Dalším místem mimo Český Krumlov je Molo Lipno. Zde se představí 17. července romská kapela Galiani Gypsy Jazz, která navazuje na tradici romských hudebníků. Hlavním a prvním houslistou je Milan Galyáš, který zároveň působí v Severočeské filharmonii Teplice a v Českém národním symfonickém orchestru.

Českokrumlovský festival zve veřejnost do festivalové zóny na doprovodný program včetně dalších koncertů, workshopů, divadel, malováním nebo besed s vystupujícími hudebníky. Návštěvníci ji najdou letos na dvou místech. První je v Klášterní zahradě, kde začíná program už ve čtvrtek 11. července a kde bude třeba Filharmoniště i pro nejmenší posluchače. Druhým místem bude městský park, kde si zájemci mimo jiné vyzkouší pit stop formule, což je zastávka závodního auta v boxu při výměně pneumatik, anebo uvidí parní show Jamese Watta.

Mladí tanečníci mohou během festivalu absolvovat kurz Bubeníček Ballet Masterclasses. "Ten vedou světové baletní špičky, letos třeba Vladimír Malakhov, označovaný jako Tanečník století. Studenty učíme, jak navázat spojení s publikem a vytvořit tak nezapomenutelný zážitek,“ řekl umělecký ředitel a zakladatel kurzů Jiří Bubeníček.

Na závěr českokrumlovský festival 3. srpna připomene 460 let od narození Shakespeara. Půjde o zhudebnění divadelní hry Romeo a Julie doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. O této hře bude před koncertem mluvit překladatel anglického dramatika Martin Hilský v zámeckém studijním centru.

Festival nabídne od 12. července do 3. srpna čtyři desítky koncertů. Na festival se vrátí španělský barytonista Plácido Domingo a poprvé v Česku s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem vystoupí lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorová. Rozpočet festivalu je letos přes 35 milionů korun.

jrc kš

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image