Jihočeští veterináři evidují nárůst počtu případů týraných zvířat

České Budějovice 3. července (ČTK) - Jihočeští veterináři z krajské správy evidují nárůst počtu případů týrání zvířat na území kraje. Její pracovníci loni udělali 325 kontrol na základě podnětů a ve 102 případech odhalili porušení zákona. V roce 2022 měli podobný počet kontrol, ale týrání zvířat zjistili v 84 případech, rok předtím v 58. Většina těchto případů jsou přestupky a veterináři je předávají obci s rozšířenou působností. Zvýšil se ale i počet trestních oznámení. V roce 2022 byla podána dvě, loni tři a letos už tři. ČTK to dnes řekl ředitel jihočeské Krajské veterinární správy František Kouba.

"Celkově četnost nejzávažnějších případů týrání narůstá. Část odhalíme při naší kontrolní činnosti. Při zjištění hrubých nedostatků dáváme podnět policii. Ale více případů nám dává přímo policie, která dostane podnět třeba od lidí, a my jim vypracujeme odborné posouzení, na jehož základě policisté případ posuzují. Takových událostí je v průměru kolem deseti ročně," řekl Jiří Král, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat jihočeské veterinární správy.

Spoluprací při trestním řízení a odsouzením pachatele soudem práce veterinářům nekončí. Pak mají za povinnost kontrolovat dodržování uloženého trestu, třeba zákaz chovu zvířat. Aktuálně je v Jihočeském kraji pět lidí, kterým soud zakázal chovat zvířata.

Jeden takový případ se stal na konci února loňského roku. "Provedli jsme kontrolu chovu psů v jedné obci na Českokrumlovsku na základě podnětu občanů a objevili jsme osmiletou fenu křížence německého ovčáka, která byla přivázaná provazem u malé polorozpadlé boudy. Když chtěla vlézt dovnitř, musela se plazit. Provaz se jí už zařezával do krku a způsobil jí hnisavou ránu kolem krku. Nikdo jí nedoplňoval vodu do misky, musela lízat sníh. Její celkový zdravotní stav byl vážný. Celý zoufalý obraz dokreslila její nahrbená postava s atrofovanými svaly na pánevních končetinách," popsal Král.

Obec s rozšířenou působností, v tomto případě Kaplice, na základě podnětu veterinářů fenu majitelce hned odebrala, převzala si ji organizace Animal Rescue CB, která jí poskytla veškerou péči. Policie čin posoudila jako podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. Letos v únoru soud chovatelku psa odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu 20 měsíců. Dále ji uložil peněžitý trest 40.000 Kč a zakázal jí držet, chovat a pečovat o psy po dobu 36 měsíců. Fena má nové majitele.

 

Tabulka srovnání počtu řešených podnětů v uplynulých letech.

Celkový počet kontrol na základě podnětu/počet kontrol kdy bylo zjištěno porušení

2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
192/43 211/44 208/59 329/71 261/58 327/84 325/102

Zdroj: Krajská veterinární správa Jihočeského kraje

jrc kš

Foto pouze ilustrační

 

Sledujete nás na facebooku a už vám neutečou žádné aktuální informace https://www.facebook.com/budejovickyinfodenik 

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image