Pro Borůvkobraní v Borovanech sbírají borůvky nejen na jihu Čech

Borovany (Českobudějovicko) 10. července (ČTK) - Pro nadcházející Borůvkobraní v Borovanech sběrači sbírají borůvky nejen na jihu Čech, ale sváží je třeba z Vysočiny, aby byly čerstvé. Akce se koná o víkendu. Na její 18. ročník na pozemku bývalého augustiniánského kláštera v Borovanech na Českobudějovicku se o víkendu 13. a 14. července sjede 130 stánkařů s občerstvením a řemeslnými výrobky, vše převážně z borůvek. Za organizátory o tom informovala Martina Lošková.

Děti i dospělí si budou moci užít koncerty, divadelní představení, přednášky a soutěže, na scénách vystoupí téměř 300 účinkujících. V neděli bude soutěž v pojídání knedlíků, ve které drží rekord Josef Voharčík, který v roce 2019 za 30 minut snědl 27 knedlíků. Pro návštěvníky je parkování na odstavných parkovištích v Borovanech zdarma, dopravci posílili autobusové spoje z Českých Budějovic, Třeboně a Trhových Svinů.

Na takové akci se spotřebuje několik tun borůvek. Například Jiří Vochozka, který prodává čerstvé borůvky před hlavní branou kláštera, prodá každoročně zhruba tunu tohoto ovoce. Letos odhaduje, že jich bude méně, nabídne kolem 700 kilogramů. Jeho nejaktivnější sběračka dokáže nasbírat 55 kilogramů borůvek za jeden den. Sběrači se letos vydají na Českobudějovicko směr Kleť, kde je borůvek víc než v okolí Borovan.

„Ale nejsou to jen borůvky z jihu Čech, to by nestačilo. Máme domluvené sběrače po celé republice, třeba z Vysočiny. Už i z Krkonoš jsme museli jednou dovézt. Protože když je v našem regionu nevhodné počasí, musíme borůvky svážet z jiných regionů. Borůvky začneme navážet v pátek a pak se dodávají v průběhu celé akce, aby byly čerstvé,“ uvedla Lošková.

Borůvkobraní láká především milovníky sladkého na palačinky, lívance, vafle, zmrzlinu, koláče nebo čerstvé borůvky zalité čokoládou se šlehačkou. Nesmí chybět kynuté knedlíky přelité borůvkovým žahourem. Ty se připravují v průběhu celé akce ve školní jídelně, která je hned vedle klášterního parku. "Během jednoho ročníku se spořádá mezi osmi a devíti tisíci knedlíků," dodala Lošková.

Sobotní kulturní program na hlavním pódiu v zámecké zahradě patří dechové a folklórní hudbě jihočeských souborů. Vždy pozvou jednoho moravského hosta, letos přijede Národopisný soubor Vrčka, který představí původní neupravované tance z Brněnska, Šlapanicka a jižní Hané v přesném původním znění a v tradičním neupravovaném šlapanickém kroji. Nedělní hudební program se skládá z různých žánrů, zahrají a zazpívají například místní žáci. Klášterní park je vyhrazen pro děti, které budou bavit také koncerty, divadelní pohádky, kouzelníci, klauni a kejklíři, pěnová show i tvořivé dílny a soutěže.

Borůvkobraní navštívilo loni 11.123 platících, před rokem to bylo 15 724 lidí. Rekordní návštěvnost je z roku 2017, kdy jich přišlo 18.073. Podrobný program s časovým harmonogramem, jízdní řády, ceny vstupného a další informace jsou na stránkách www.boruvkobrani.cz.

jrc hj

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image