Výzkumný minipivovar Jihočeské univerzity ročně uvaří 200 hektolitrů piva

České Budějovice 9. července (ČTK) - Až 200 hektolitrů piva ročně se uvaří v minipivovaru Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, který slouží k výzkumu a výuce v oboru pivovarnictví a ve kterém se konají i rekvalifikační kurzy nebo kurzy vaření piva pro veřejnost. Většina uvařeného piva se vypije v okolí, konkrétně v univerzitním klubu Kampa, kam sudy z minipivovaru putují. Novinářům to dnes řekl koordinátor provozu pivovaru Pavel Smetana. V minipivovaru nedávno vznikla i limitovaná várka piva "Budějčák" k propagaci místní tradice pivovarnictví a malých pivovarů.

Škola založila výukový pivovar v květnu roku 2016 s cílem nejen zásobovat své okolí akademickým pivem, ale především kvůli výuce předmětů katedry potravinářských biotechnologií a kvality zemědělských produktů, pod kterou minipivovar spadá. Podle informací na webu vaří tři druhy piva a ke zvláštním příležitostem připravuje v omezeném množství i pivní speciály.

Nyní sládci uvařili limitovanou edici světlého ležáku s názvem Budějčák, je součástí kampaně k pivní stezce, která sdružuje 11 malých i velkých pivovarů v okolí Českých Budějovic. "Po loňském úspěchu jsme zde již podruhé uvařili limitovanou edici piva Budějčák, letos jde o za studena chmelený ležák ve várce 400 litrů," řekl marketingový manažer Turistické oblasti Budějovicko Vojen Smíšek.

Pivo má podle něj v létě podpořit cestovní ruch v regionu, prodej začne v pátek 12. července. K dostání bude v infocentrech v Českých Budějovicích a Hluboké nad Vltavou, v českobudějovické Galerii Panská 1 a v klubu Kampa.

Na etiketě plechovky pivního speciálu se letos podílel umělec Dobs, který je známý tvorbou velkoplošných muralů na budovách ve městě. "Chceme do budoucna vytvořit sběratelskou edici plechovek, i proto jsme se spojili s místním umělcem a Galerií Panská 1, kde jsou jeho díla k vidění," doplnil Smíšek.

Pivní stezka Budějovicko sdružuje devět malých a dva velké pivovary v okolí Českých Budějovic. Informuje návštěvníky o tradici pivovarnictví v regionu i o možnostech exkurzí a ochutnávek vyráběných piv a případných doprovodných akcích. Více informací na webové stránce regionu.

cbs ktp dr

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image