Závodníci na lodích vyrazí z Č. Budějovic na 180 km dlouhou trať do Prahy

České Budějovice 19. června (ČTK) - Úsek dlouhý 180 kilometrů zdolají za tři dny závodníci na lodích na trase z Českých Budějovic do Prahy. V pátek ráno vyrazí na start závodu a do cíle se dostanou v neděli odpoledne. Na trati ve třech etapách překonají i sedm přehrad vltavské kaskády. Letos je přihlášeno 34 lodí. ČTK to řekl ředitel závodu Petr Mojžíšek.

Jde o 41. ročník maratonu, který se poprvé uskutečnil v roce 1922. "Závod byl přerušen během druhé světové války, tradice pak zanikla v roce 1957 po napuštění přehrady Orlík," řekl Mojžíšek. Po více než padesátileté pauze byl závod Budějovice - Praha znovu obnoven v roce 2010. "Pokročily materiály i tvar lodí, dnes dosahujeme lepších časů než tehdejší závodníci na většinově tekoucí vodě," řekl.

Na start se v Českém Vrbném v pátek ráno postaví 45 závodníků, kteří v neděli odpoledne dorazí do pražské Malé Chuchle. "Je to standardní počet, naprostá většina z nich závod i dokončí," uvedl Mojžíšek. Mezi účastníky jsou kromě Čechů i posádky z Rakouska, Rumunska či Estonska. Většina startujících absolvuje závod na kajaku, nechybí však ani kánoe dvojic nebo populární paddleboardy.

Páteční etapa je dlouhá 80 kilometrů, závodníci večer dorazí na Orlík. Odtud budou v sobotu pokračovat úsekem dlouhým 69 kilometrů do slapského autokempu Ždáň. Tato část je podle pořadatelů zajímavá, jelikož si někteří krátí trasu osmikilometrovým během přes vesnici Křepenice na Příbramsku. "Závodníci nesmí během závodu přijmout cizí pomoc, trasu běží s osmikilovou lodí a pádlem," uvedl Mojžíšek. Podle něj se nejrychlejším účastníkům vyplatí úsek meandrující řeky přeběhnout, někteří si naženou i deset minut. Nedělní třicetikilometrová etapa zpod Slapské hráze do Malé Chuchle je tradičně spojena se startem krátkého závodu Slapy-Praha, který letos absolvuje asi 80 lodí.

Nejrychlejší čas na trati drží dvojkajak Plaňanský-Plaňanský, který zvládl trasu za 11 hodin a pět minut v roce 1956. Tehdy byla Vltava ještě většinově proudící řeka. V novodobé historii drží rekord Tomáš Pavlík, který v roce 2020 dorazil do cíle za 11 hodin a 32 minut. Na startu letos budou například i Robert Ouředník a Vojtěch Mareš, kteří se na trasu závodu chystají potřinácté.

cbs rek kš

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image